Viengadīgais āboliņš

Viengadīgais (Itāļu vai tumšsarkainais āboliņš (Trifolium incarnatum))

Itāļu vai tumšarkanais āboliņš (Trifolium incarnatum) ir viena no āboliņu sugām, kas pieder pie tauriņžiežu dzimtas, latīniskais nosaukums “incarnatum”, nozīmē asins sarkanais. Tas ir viengadīgs, nav ziemcietīgs, stublājs stāvs un var sasniegt 20-50 cm lielu augumu, zarojas pie pašas pamatnes vai nezarojas Stublājs un lapas klāti ar matiņiem, pelēcīgi zaļā krāsā. Lapas ir kā pārējiem āboliņiem, tikai garākā kātā. Ziedēt sāk vasaras sākumā, ziedēšanas periods līdz pat vasaras beigām. Ziedi intensīvi sarkani līdz tumšsarkani.  Ziedkopa izstiepta līdz 3-5 cm gara. Vislabāk aug saulainās vietās, ļoti labs nektāraugs.

Lai arī nav mitruma prasīgs, regulārs mitruma nodrošinājums, veicina labāku augšanu. Optimālais pHkcl  6,6-7,5, tādēļ skābās augsnēs attīstība būs lēnāka. Sēj pēc iespējas agrāk pavasarī, veicot seklu augsnes aramkārtas apstrādi. Arumu apstrādā ar šļūci, kopā ar ecēšām, tas dod labu pamatu, viengadīgā āboliņa attīstībai. Tīrsējā izsēj 20-22 kg/ha. Sējai ieteicamas specializētās zālāju sējmašīnas, izkliedējot savādāk, lielas korekcijas var radīt laika apstākļi. Ideāla kultūra, ja steidzami ir jāatjauno daudzgadīgais zālājs vai ganības, jāiegūst lopbarība, bet papildus platības tam nav. Sējas gadā, pie labiem mitruma apstākļiem būs pieejami pat līdz trīs!!!!! pļāvumiem, iegūstot lieliskas apēdamības skābsienu. Pie nelabvēlīgiem augšanas apstākļiem, ilgstoša sausuma apstakļos, ja viengadīgais āboliņš sāk ziedēt, to ieteicams ir nekavējoties appļaut. Savas straujās attīstības dēļ ir izmantojams arī kā zaļmasas augs piebarošanai kūtī. Pašlaik Latvijas apstākļos sevi ir lieliski pierādījis pusi un pusi maisījumā ar viengadīgo airene, vienlaicīgi nodrošinot labu masu, apēdamību un spēju ataugt pēc nopļaušanas. Lieliskus rezultātus uzrādā arī noganot, liellopiem labi garšo un zelmenis, tiek noēst pilnībā, izslēdzot vajadzību pēc appļaušanas. Uzsāktā sadarbība ar LLU Lauksaimniecības fakultāti, dos iespēju, atrast vēl plašākas izmantošanas iespējas

Lopbarībā izmantošana iespējama visplašākā, sākot no zaļbarības, sagatavošanai sienam un skābsienam, līdz pat dažādu zālaugu maisījumu sastāvā arī noganīšanai. Visplašāk izmantojams liellopu – govju, nobarojamo liellopu ēdināšanā. Tas ir ļoti labs un vērtīgs proteīna avots. Augsts sagremojamā proteīna saturs. Viena no īpašībām, kas šo āboliņu izceļ pārējo āboliņu vidū, ir ļoti niecīga varbūtība, ka no šī āboliņa liellopi uzpūtīsies. Ja šo āboliņu vāc optimālajos termiņos, tad to izmantošana ir droša liellopu ēdināšanā.

Šo kultūru ļoti sekmīgi var izmantot kā starpkultūru vai zaļmēslojumu. Ieteicams ne tikai lieliem lauksaimniekiem, bet arī mazākiem, it sevišķi agro dārzeņu audzētājiem, kur var tikt lieliski izmantots. Zaļmēslojumos to var jaukt kopā ar tādām kultūrām kā auzas, viengadīgā airene, vīķi, sarkanais āboliņš. Pēc ārzemju datiem, labvēlīgos apstākļos, tas spēj piesaistīt augsnē  80-160 slāpekļa (N)kg//ha. Iestrādājot kā zaļmēslojumu, līdz nākamās kultūras sējai vai stādīšanai vajadzētu nogaidīt trīs nedēļas.

Šī kultūra kopā ar citām  graudzāļu sugām, ir izdevīga arī dažādu industriālo būvju, ceļu un citu industriālo teritoriju sakārtotājiem un uzturētājiem. Tāpat to sekmīgi var izmantot tādu erozijai pakļauto teritoriju kā, ceļu, grāvju un lauku malu sakārtošanai. Bez tā visa, viengadīgai āboliņš dod arī ievērojamu estētisku baudījumu.