Lucerna

Šķirne Power 4.2.

Power 4.2. ir spēcīga lucernas šķirne ar blīvu lapotni. Augsta produktivitāte un izturība plašā ģeogrāfiskā diapazonā. Augsta slimību rezistence.

Šķirne GEA

Itālijas luceras šķirne, kurai sēkla apstrādāta ar Rhizobium gumiņbaktēriju. Šķirnei ir laba ziemcietība, kā arī laba proteīna sagremojamība. Tai ir ātra ataugšana pēc pļaušanas. Vidēja ražība.

Sķirne Skrīveru

Latvijas šķirne, kas īpaši labi pielāgota Latvijas klimata un augšņu īpašībām.

Salīdzinājumā ar ārzemju šķirnēm tā ir pieticīgāka un var augt arī skābākās augsnēs.

Šķirne piemērota lopbarībai – sienam, skābbarībai un zaļbarībai.

Zelmenī saglabājas 4-6 gadu pie atbilstošas agrotehnikas pielietojuma.

Izsēja 25-30 kg/ha

Šķirne Plato

Augstražīga šķirne ar labu ziemcietību un augstu kopproteīna saturu. Paredzēta izmantošanai sienam, skābbarībai un dehidratizēšanai. Vislabākos rezultātus var sasniegt maisījumos ar stiebrzālēm. Pļaušana jāveic, kad izveidojušies pumpuri vai sasniegts augstākais proteīna saturs un apēdamība. Jāļauj vienu reizi sezonā uzziedēt, vislietderīgāk pirms trešā pļāvuma.

_________________________________________________________________

Lucerna ir viens no svarīgākajiem tauriņziežiem, ko izmanto lauksaimniecībā. Tās galvenais pielietojums ir kā barība piena lopu audzēšanā, pateicoties augstajam proteīnu saturam, kā arī barība liellopiem, zirgiem, aitām un kazām. Lucerna ir mērenās klimata sezonas daudzgadīgo tauriņziežu augs, atkarībā no šķirnes un klimatu, var augt 3-12 gadus. Tā līdzinās āboliņam ar daudzām mazām violetās krāsas ziedkopām. Augs aug ar augstumu līdz 1 metram, un tam ir dziļa sakņu sistēma, dažkārt stiepjas līdz 4,5 metriem. Tas padara to ļoti elastīgu attiecībā uz dažādiem augšanas apstākļiem, jo īpaši uz sausumu. Lucernai ir tetraploīds genoms. Augam piemīt īpašības, kas apgrūtina sēklu attīstību esošos lucernas laukos.

Tādēļ ir ieteicams, ka lucernas lauki tiek mainīti ar citām sugām (piemēram, kukurūzu vai kviešiem) pirms atkārtotas sējas. Tāpat kā citiem tauriņziežiem, pie lucernas saknēm ir baktērijas, Sinorhizobium meliloti, ar spēju piesaistīt slāpekli, kas veido augsta proteīna barību neatkarīgi no pieejamā slāpekļa augsnē. Lucernas slāpekļa piesaistīšanas spējas (kas palielina augsnes slāpekli) un tās izmantošana lopbarībā ievērojami uzlabo lauksaimniecības efektivitāti. (Slāpeklis piesaistās no gaisa, kas ir 78 procenti molekulārais slāpeklis.)

Lucerna ir plaši audzēta visā pasaulē kā lopbarība liellopiem, un visbiežāk novāc kā sienu. Ļoti labi izmantojama skābbarībai, ganībām, vai izbarojot zaļbarībā. Lucernai ir visaugstākā barības vērtība no visām tradicionālajām zālaugu kultūrām, tomēr ganībām to izmanto retāk. Ja audzē augsnēs, kas tai ir labi piemērotas, lucerna ir augstražīgākais lopbarības augs. Lucerna ir viens no svarīgākajiem tauriņziežiem, ko izmanto lauksaimniecībā. Tās galvenais pielietojums ir kā barība piena lopu audzēšanā, pateicoties augstajam proteīnu saturam, kā arī barība liellopiem, zirgiem, aitām un kazām.